ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

ABS fren sistemi, fren mesafesini kısaltmakla görevli olsa da amaç bundan ibaret değildir. Araçların durma kabiliyetini artıran ve sürüş hâkimiyeti sağlayan sistem, ani fren durumlarında fren mesafesini kısalttığı gibi sürücünün kontrollü fren imkanı sunmasını sağlar.

Klasik fren sistemine sahip araçlarda ani fren yapmak, fren balatalarının lastiğin dönüşünü durdurmasına ve lastiklerin biranda kilitlenmesine neden olmaktadır. Aracın savrulması, yoldan çıkması gibi durumlara etki edeceği gibi yol koşullarında sert fren yapılması, durmayı zorlaştırdığı gibi aracın neredeyse hiç yavaşlamamasına neden olacaktır. Özellikle zorlu kış şartlarında kayganlaşan zeminde tekerlerin kilitlenmesi olumsuz sonuçların oluşmasına neden olacaktır.

  • ABS hem zorlu hava koşullarında hem de trafiğin yoğun olduğu yerlerde sürücünün manevra kabiliyetini artırmaktadır. Sistem etkin olarak çalıştığını fren pedalına sert basıldığı anda aracın mekanik titreşim hissetmesinden anlamak oldukça kolaydır.

ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Güvenlik açısından ABS fren sisteminin önemi!

Güvenlik açısından ABS fren sisteminin önemi!

Araçların arka iki tekerleğine veya dört tekerine birden uygulanabilen bir güvenlik sistemidir. Araçların durma anındaki kararlılığını ve manevra kabiliyetini olumlu anlamda etkilemektedir. ABS fren sisteminde çalışan sensörler aracın tekerleklerinin kilitlenmesini önlemektedir. Kilitlenmenin önlenmesi araçların savrulma, yoldan çıkma gibi durumlarla karşılaşılmasının önüne geçmektedir.

ABS fren sisteminde meydana gelen arıza ve hasar durumlarında yetkili bir araç servisi üzerinden bakım işlemi alınmalıdır. Güvenliğin yüzde doksanını oluşturan bu sisteminin, araç içerisinde doğru bir şekilde çalışması oldukça önemlidir.

Güvenlik açısından ABS fren sisteminin önemi!