Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Arızası

Yağ pompası arızası ortaya çıktığında motorun hareketli parçaları yeterli derecede yağ alamaz ve sürtünmenin yarattığı olumsuz etki ortaya çıkar. Motor performansını yükseltmek ve motorun hareketli parçalarını korumak için motor yağı kullanılır. Yağın yeteri derecede pompalanması ise yağ pompasının görevidir. Yağ pompasında oluşacak olan herhangi bir arıza sebebiyle aracın hareketli motor parçalarında önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Motor yağı aracın hareketli metal motor parçalarını korur. Aşırı ısınma ve sürtünmenin yarattığı olumsuz etkiler motor yağı ile giderilir. Kaliteli bir motor yağı ve sorunsuz çalışan bir motor, uzun ömürlü ve sağlıklı bir sonuç ortaya koyar. Bosch markasının kaliteli hizmet anlayışını arkasına alan servisimiz yağ pompası ile ilgili sorunların ortadan kaldırılması için size yardımcı olur. Bu sayede aracınız uzun ömürlü ve yüksek performanslı olma şansı bulur.

Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağ Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağ pompası motorun yeteri derecede yağ almasına yardımcı olan önemli bir sistemdir. Motor çalıştığı esnada ısı ve sürtünme ile birtakım olumsuzluklar ortaya çıkar. İyi bir yağ pompası ve onun sağladığı imkânlar motorun korunmasına yardımcı olur. Aksi halde motorda oluşacak partikül ve tortular metal mekanik sistemlerin hızla zarar görmesine neden olur. Yağ pompası aracılığı ile yeterli miktarda yağ doğru zamanlı olarak motora destek sağlar. Böylece motorun korunması ve uzun ömürlü olması sağlanmış olur.
Yağ pompasının düzenli olarak çalışması sonucunda motorun yağ basıncını yeterli seviyede görmek mümkün olur. Eğer yağ pompası arızası söz konusu olursa bu basınçta düşüş yaşanır. Motorun hareketli olan parçaları ister istemez sürtünmeye bağlı olarak ısınır ve burada yoğun bir zorlanma oluşur. Motor yağı burada ortaya çıkacak olan olumsuzlukların önüne geçer. Motora yeteri derecede yağ pompalanmazsa kopan parçalar ve partiküller sistemin tamamen zarar görmesine neden olur. Aynı zamanda motorun temiz ve sağlıklı çalışmasında motor yağının önemini unutmamak gerekir.
Motor çalışması esnasında silindir, piston ve diğer motor parçaları çok yüksek hızlarda hareket eder. Bu harekete bağlı olarak önemli sıcaklıklar ortaya çıkar. Düzenli yağ pompalayan ve gerekli basıncı sağlayan yağ pompası ile motorun sıcaklığa karşı korunması sağlanmış olur. Motor yağı bir araç için en hayati sıvıların başında gelir. Kaliteli, bir yağ kullanımı ve zamanında değişimle beraber bir aracın performansını her zaman yüksek tutmak mümkün olur. Motor ömrünü uzatmak ve masrafları azaltmak için motor yağı kontrolüne ve değişimine gereken önemi vermek gerekir.

Yağ Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağ Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yağ Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yağ pompası arızası ortaya çıktığında bu durumu anlamak adına bir talkım belirtiler ortaya çıkar. Sürücülerin araçta ortaya çıkan değişiklikleri yakından takip etmesi gerekir. Eğer sorunlar çok zaman geçmeden tespit edilecek olursa motorun fazla zarar görmesi önlenmiş olur. Aracına aşina olan sürücüler araçta ortaya çıkan değişiklikleri hemen fark eder. İlk olarak arızanın belirtisi olarak uyarı lambasının yanmasını söyleyebiliriz. Aracın yağ basıncında sorun olduğu zaman gösterge panelinde bulunan yağ lambası yanar ve sürücüler için bu durum önemli bir ikaz fırsatı sağlar. Yağ basıncının düşmesine bağlı olarak motorda ısınma ortaya çıkar ve motorun sesinde değişim gözlenir. Bu gibi belirtiler daha çok tecrübeli sürücüler tarafından algılanır. Aracın durumunu yakından takip eden tecrübeli sürücüler, bu bahsedilen değişkenlere bakarak daha kısa zamanda doğru tedbir alır.
Motorun performansında yaşanan düşüşün sebebi yağ pompası arızası olabilir. Özellikle aracın altını kontrol eden sürücüler burada sızıntı emaresine rastlayabilir. Sızan yağ araçtan eksilen yağ anlamına gelir. Böylece motorda yeterli yağ olmadığı için araç çalışırken farklı sorunlar ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Sızıntı ve aracın altına yağ akışı ortaya çıktığında mekanik bir arıza bu duruma yol açar. Bu duruma göre uzman bir servisin hizmet desteğine başvurmak gerekir. Servis tarafından hortumlar, contalar ve mekanik yapılar gözden geçirilir. Sızıntı ve kaçağa yol açan noktalar ise hemen tespit edilir. Sızıntıya yol açan kaçak bölgeleri onarılırken yağın durumuna göre takviye ve değişimle beraber uygun bir çözüm bulunur.

Yağ Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Yağ Pompası Arızası Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Yağ pompası arızası zamanla ortaya çıkar ve bu durumu bir süreç olarak görmek gerekir. Metal ve plastik malzemeler zamanla yıpranır ve yorgun hale gelir. Bu yorgunluk ve yıpranmanın artışı bir takım kaçakların ortaya çıkmasına neden olur. Yağ basıncının düşmesi ve yağ kaçağı gibi durumlar genelde mekanik sistemlerde ortaya çıkan kaçaklar yüzünden olur.
Bir aracın ömrü oldukça uzun olmasına rağmen bu süreçte pek çok parçanın deforme olması söz konusudur. Özellikle metal yorgunluğu sebebiyle çok sağlam görünen metal parçalar bile aşınır hatta kırılır. Bu kırılan parçalar motor aksamına ait olursa yağ kaçağı oluşur ve yağ kaçağı problemi ortaya çıkar. Kısa vadede yağ kaçağını anlamak sorunların büyümeden çözümüne yardımcı olur. Eğer bu süreç uzayacak olursa bu tür kaçakların daha fazla etkileri ortaya çıkar. Özellikle maddi anlamda birçok parçanın değişmesi ve birçok sistemin de tamir edilmesi gerekebilir.

Yağ Pompası Arızası Nasıl Önlenir?

Yağ pompası arızasıgibi önemli bir konuda sorun yaşamamak adına sorunlar ortaya çıkmadan çözümler yaratmak gerekir. Belli aralıklarla periyodik bakım sürecini dikkate alan sürücüler bu konuda çok şanslıdır. Rutin bir kontrol esnasında ustalar yağın durumunu ve kalitesini kontrol eder. Bu kontrole bağlı olarak daha erken bir süreçte tedbir almak mümkün olur.
Ulaşım araçlarının her mevsime hazırlıklı olması için mevsimlik bakımlar büyük önem taşır. Bu bakımlar esnasında aracın kontrolü belli bir plan dâhilinde yapılır. Yağ kontrolü ile motorun bu konudaki ihtiyacı belirlenir. Takviye ve gerekli değişim çalışmaları sayesinde aracın ve motorun ömrünü uzun tutacak tedbirler alınır.
Arıza önlemenin bir diğer yolu da arıza ortaya çıktıktan sonra ancak mümkün olur. Araç bakımlarına özen göstermeyen araç sahipleri bu durumdan sonradan haberdar olur. Bazen bakımlar doğru zamanda yapılsa bile sorunlar iki bakım süreci arasında ortaya çıkabilir. Esas olan konu ise çok zaman kaybetmeden uzman bir servisin desteğini almak olacaktır.

Yağ Pompası Arızası Gidermede Servis Hizmetinin Önemi

Bosch marka güvencesi ile yıllardan beri müşterilerimizin arkasında olduk. Altyapısı çok güçlü olan ve teknik imkânlara sahip olan servisimiz yağ pompası arızası gidermede en doğru çalışmaları yapmıştır. Servisimizin hizmetleri garantili ve güvenilirdir. Altyapı ve teknolojilere yaptığımız yatırımlar kısa zamanda çok olumlu sonuç vermiştir. Yağ pompası arızası tespiti ve giderme sürecinde baştan sona en gelişmiş altyapıya sahip olan servisimize güvenebilirsiniz.
Güvenle yola çıkmak, yolda kalmadan hedefe ulaşmak için, aracınızın bakımlarını asla aksatmayın. Bakım yaptırdığınız servisi seçerken de dikkat etmeniz gerekir. Servis olarak bu konuda her zaman siz müşterilerimizin yanındayız. Güven veren çalışmalarımız sayesinde aracınızın ihtiyaçları en hızlı şekilde karşılanacaktır. Bosch dizel servis imkânları ile aracınızın her türlü gereksinimi tespit edilip en kısa zamanda yerine getirilecektir.